اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۶

احیای ۱۱۰ قنات برای تامین آب روستائیان خراسان رضوی

مشهد- مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی گفت: برای تامین آب روستائیان با کمک آستان قدس رضوی 110 قنات را برای احیا شناسایی کردیم که امسال و سال آینده احیای قنوات اجرا می‌شود.

به گزارش صبح بردسکن، سرهنگ محمد روحانی در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: بیش از ۱۰۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی در قالب ۲۴ میلیارد تومان تسهیلات پشتیبانی شد و برای حمایت از قبل، حین و بعد کار از مشاوره نخبگان تولید و اساتید دانشگاهی استفاده کردیم.

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی ادامه داد: در برخی نقاط استان ازجمله مشهد خوشه‌بندی محصولات اقتصاد مقاومتی انجام‌شده و نفراتی برای تأمین نهاده و فروش محصولات انتخاب‌شده‌اند.

سرهنگ روحانی گفت: برای جلوگیری از ضرر کشاورزان صنایع تبدیلی را موردتوجه قراردادیم که ۱٫۵ میلیارد تومان در قالب ۱۰۵ طرح صنایع تبدیلی در سال جاری اعتبار اختصاص دادیم.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای فرمان رهبری در خصوص ایجاد دهستان‌های آباد از ۱۰۰ نقطه کشوری ۶ نقطه ازجمله روستای پساکوه کلات، تجن سرخس، جنت‌آباد تربت‌جام، کرات تایباد و ساق زاوه انتخاب شد که ضریب محرومیت ۸ درصدی را دارند.

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی ادامه داد: برای اشتغال‌زایی چهار مرحله را انجام دادیم که در مرحله اول درخواست‌های مردمی را برای اشتغال گرفتم و در مراحل بعد به ترتیب نظر کارشناس بومی، محلی، شهرستان و اساتید دانشگاهی را گرفتیم تا تمامی جوانب کار به‌صورت کارشناسی بشناسیم.

سرهنگ روحانی تأکید کرد: مهم‌ترین مشکل عمرانی روستاها تأمین منابع آب است و مطالعاتی در بسیج سازندگی برای احیای قنوات انجام دادیم که در این زمینه آستان قدس رضوی بر اساس کار انجام‌شده و تائید جهاد کشاورزی خراسان رضوی ۵ میلیارد تومان کمک می‌کند تا این بخش زیرساختی اشتغال در بخش کشاورزی راه‌اندازی شود.

احیای ۱۱۰ قنات برای تامین آب روستائیان خراسان رضوی

روحانی بیان کرد: مهم‌ترین موضوع در بخش کشاورزی و دامپروری امروز بحث آب است از این رو ما با کمک آستان قدس رضوی ۱۱۰ قنات را برای احیا شناسایی کردیم که امسال و سال آینده احیای قنوات  اجرا می‌شود.

وی در خصوص فعلیات های حوزه کشاورزی بسیج سازندگی افزود: کمک به روستائیان  با کمک جهاد کشاورزی در قالب طرح سم‌پاشی را در روستاهای محروم برای حفظ محصولات روستاییان آغاز کرده ایم.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت موجود برای تقویت اقتصاد مردم گفت: در عرصه تولید و اشتغال صنعت گردشگری از سودآورترین بخش‌هایی است که در شهر مشهد مقدس می‌توانیم از آن بهره‌مند شویم زیرا محوری‌ترین جاذبه‌های مشهد زیارت و سپس گردشگری است.

شبکه فروش مجازی و عرصه مستقیم محصولات

وی بیان کرد: با طرحی از سوی دانشگاه صنعتی شریف و حمایت مالی بانک رسالت در قالب «کانون کشاورزان جوان» اشتغال روستایی را تقویت می‌کنیم و شبکه فروش مجازی نیز راه‌اندازی می‌شود.

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و تقویت اقتصاد آستان قدس رضوی و سایر دستگاه‌ها علاوه بر تسهیل زیارت و مسکن ارزان‌قیمت می‌توانند از پتانسیل گردشگری موجود استفاده کنند.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت گردشگری می‌توان علاوه بر تقویت اقتصاد شهرهای در مسیر مشهد مقدس در مشهد مقدس خدمات هدفمندی در بخش‌های هتل داری، آشپزی و سوغات زائر ارائه کرد.

سرهنگ روحانی در انتها با اشاره به لزوم توجه مسئولین در حوزه تقویت مشاغل خرد خراسان رضوی با استفاده از بازارچه‌های سوغات تأکید کرد: عرضه مستقیم سوغات می‌تواند سفره پربرکتی باشد که با برنامه‌ریزی‌ها و هنر میزبانی زائرین امام رضا (علیه‌السلام) در نظر همه مسئولین قرار بگیرد.

سرهنگ روحانی تصریح کرد: در هر یک از غرفه‌های نمایشگاه مهر درخشان ۲ به‌طور متوسط تولیدات ۵ تا ۸۰ نفر شاغل در کارگاه‌ها عرضه‌شده است که در حقیقت ۲۰۰۰ تولیدکننده در پشت‌صحنه این فروشگاه‌ها حضور داشتند.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *