اسفند ۵ام, ۱۳۹۵

باید از شهادت حضرت زهرا (س) همایشی علیه ظلم تشکیل دهیم/ معرفت شناسی مقدم بر عزاداری

یک استاد حوزه گفت: شور، سینه‌زنی و عزاداری حضرت زهرا (س) خوب است اما فرع بر معرفت‌شناسی حضرت زهرا است.

به گزارش صبح بردسکن، به نقل از صبح توس، حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند در گفتگو با پرستوها، اظهار کرد: شخصیت حضرت زهرا جامع‌الاطراف است و اگر ابعاد شخصیتی ایشان را بهتر بشناسیم درس‌هایی برای زندگی امروز ما در بردارد.

 

وی ادامه داد: یک از زوایای شخصیتی مهم حضرت زهرا (س) تبعیت از ولایت است که حضرت علی (ع) نه به‌عنوان شوهر یا پسرعمو بلکه به‌عنوان امام خود شناخته بود.

 

این استاد حوزه گفت: فاطمه شناسی باید یک کرسی شود و دپارتمانی برای ایشان تشکیل شود زیرا تاکنون به دلیل اختلاف‌سلیقه فاطمه شناسی به‌درستی تبیین نشده و نقصانی است که باید امروز در جامعه آن را جبران کنیم.

 

وی یادآور شد: در ایام شهادت حضرت زهرا (س) باید ابعاد شخصیتی ایشان را بازخوانی کنیم و به مردان و زنان جامعه انتقال دهیم.

 

حجت‌الاسلام بهداروند بیان داشت: شور، سینه‌زنی و عزاداری حضرت زهرا (س) خوب است اما فرع بر معرفت‌شناسی حضرت زهرا است.

 

وی افزود: معرفت‌شناسی ایشان باعث شد صدماتی به ایشان وارد شود و در حدیث فدک افشاگری‌هایی را از ستم زمان انجام می‌دهد.

 

حجت‌الاسلام بهداروند بیان داشت: جامعه معرفتی هنوز ارتباط معنوی کافی را با امام خود ندارد بلکه هنوز یک ارتباط شور و احساسی است.

 

وی با اشاره به حضور حضرت زهرا (س) درصحنه‌های اجتماعی، گفت: گرچه ایشان زن بودند اما درس جوانمردی و مردانگی را از حضرت صدیقه طاهره باید بانوان ما فرا بگیرند.

 

این استاد جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: ایشان در دفاع‌هایی که از نظام فرهنگی شیعه ایشان در برابر حاکمان زنان می‌کنند نشان از این دارد همیشه درصحنه حضورداشته‌اند و در غفلت نبودند.

 

وی تأکید کرد: در نظام رفتاری حضرت زهرا (س) این نبود که نماز و عبادات واجب را انجام دهند و کاری به‌نظام حکومتی نداشته باشند بلکه عبادات خویش را عبادت اجتماعی قراردادند.

 

حجت‌الاسلام بهداروند بیان داشت: ایشان زمانی که آن دو نفر به دیدن ایشان آمدن پشت کردن به آن‌ها و گفتند مگر پیامبر نگفت اگر فاطمه را آزار دهد من را آزار داده، سپس سجده‌ای رفت که خداوندا شاهد باش من از ایشان راضی نیستم.

 

این استاد حوزه تصریح کرد: حضرت زهرا در مسجد مدینه افشاگری کرد و اجازه نداد حکومت با ظلمش مردم را استثمار کند.

 

وی افزود: حضرت فاطمه نوعی تربیت خانوادگی را الگوسازی کرده‌اند و همان‌طور که در حدیث کسا می‌خوانید هیچ‌گاه فرزندان خود را به اسم صدا نمی‌زدند بلکه به کنیه صدا می‌زدند.

 

حجت‌الاسلام بهداروند بابیان اینکه زهد و ساده زیستی که حضرت زهرا داشته‌اند درس‌هایی آموزنده است، بیان داشت: به‌طور مثال ایشان لباس عروسی خود را در شب ازدواج به سائل می‌بخشد و روزه‌هایی که افطار آن را به فقیر و ابن سبیل می‌بخشند همه درس‌هایی است که باید در سبک زندگی ما متبلور شود.

 

وی ادامه داد: اینکه ما فاطمیه‌های متعدد راه‌اندازی کنیم و مردم را به شور و احساس وادار کنیم کارآمد نخواهد بود و حضرت زهرا راضی نمی‌شوند بلکه باید از شهادت حضرت زهرا همایشی علیه ظلم تشکیل دهیم.

 

این استاد جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه عده‌ای سعی دارند بگویند وفات حضرت زهرا (س) درحالی‌که ایشان توسط یک حکومت ترور شده است، افزود: شخصیت حضرت زهرا (س) شخصیت یک دختر عادی نیست بلکه طبق اظهارات رسول خدا به لحاظ شخصیتی به ایشان بدهکار می‌شوند.

وی بیان داشت: رابطه حضرت فاطمه (س) تنها یک رابطه پدر و دختری نیست بلکه رابطه پیامبر خدا باشخصیت حضرت صدیقه طاهره است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *