مهر ۲۶ام, ۱۳۹۶

توجه به فرآوری در حوزه معادن باعث ایجاد اشتغال،توسعه صادرات و حضور در بازارهای جهانی در حوزه صنایع معدنی میشود

بردسکن-مدیر کل سازمان صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی:بخشی از مس مصرفی از سایر کشورها وارد میشود که اگر ما به فرآوری مواد استخراج شده از معادن توجه کنیم ، اشتغال ،صادرات و حضور در بازار های جهانی در حوزه صنایع معدنی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش صبح بردسکن ،راضیه علیرضایی مدیر کل سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان خراسان رضوی شامگاه گذشته در مراسم افتتاح  بزرگترین کارخانه تولید کنسانتره مس استان  با اشاره به اهمیت فرآوری مواد معدنی در کشور گفت:ما در سطح استان در خصوص فرآوری مواد معدنی پیشرفت های بسیار خوبی داشته و توانسته ایم حتی المقدور از خام فروشی جلوگیری کنیم.

وی بیان کرد:اولین اقدام گسترده در این موضوع منطقه خواف بوده که سنگ آهن به صورت خام به خارج از کشور صادر می شده است و با  برنامه ریزی مختلفی که انجام شد و خطوط تولید تکمیل شد نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که توانسته بخشی از زنجیره تولید را در این مکان تکمیل نماییم .

 

علیرضایی افزود:بعد از معادن آهن اولویت دوم در مورد معادن مس است که شروع آن در منطقه بردسکن بوده که هرچند کارخانه های قدیمی برای مس در بردسکن موجود بوده ولی کارخانه کنسانتره مس نسیم تکنولوژی جدید است و اولین بخش خصوصی بزرگ مس در کشور میباشد که به بهره برداری رسیده است.

 

مدیر صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی گفت:ما از مس برای تولید محصولاتی چون کابل،سیم،باطری و …  در کشور استفاده میکنیم که با توجه به اینکه کشور ما بر روی ذخایر عظیم معادن قرار گرفته ولی به علت عدم استفاده بهینه از استخراج معادن ، بخشی از مس مصرفی از سایر کشورها وارد میشود که اگر  ما به فرآوری مواد استخراج شده از معادن توجه کنیم ، اشتغال ،صادرات و حضور در  بازار های جهانی در حوزه صنایع معدنی را به دنبال خواهد داشت.

 

وی افزود : در تکمیل زنجیره تولید ۴۸ درصد از بودجه استانی به این منظور اختصاص داده شده و استان خراسان رضوی تنها استان در کشور است که این بودجه رh توانسته  است  جذب نماید و شهرستان بردسکن اولویت اصلی اداره کل صنعت معدن و تجارت استان در بحث صنایع فلزی است.

انتهای پیام/.


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *