آبان ۷ام, ۱۳۹۴

شجاعت شهید فهمیده برخاسته از تربیت خانوادگی در محیط اسلامی بود

مقام معظم رهبری در ديدار با خانواده شهید حسین فهمیده در رابطه با فداکاری و شجاعت او فرمودند: بروز چنين حوادثی که از تربيت صحيح و اصالت های خانوادگی است، صرفا" در محيط های اسلامی جلوه گری و نور افشانی می کند.

به گزارش صبح بردسکن، با توجه به اینکه هشتم آبانماه سالروز شهادت حسین فهمیده است، نوجوانی که به فرمودۀ امام خمینی (ره) رهبر ما خوانده شد، بر آن شدیم تا در شناخت بیشتر این شهید کوچک و در عین حال بزرگ اسلام، مطالبی مستند بیاوریم.

 

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ،امام خمینی (ره) در مورد شهید فرمودند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم‌ ما بزرگتر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید».

 

رهبر انقلاب نیز می فرمایند: زنده نگه داشتن یاد حادثه شهادت دانش آموز بسیجی، شهید فهمیده از اصالت های دفاع مقدس می باشد؛ مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده او در رابطه با فداکاری و شجاعت او فرمودند: بروز چنین حوادثی که از تربیت صحیح و اصالت های خانوادگی است، صرفا در محیط های اسلامی جلوه گری و نور افشانی می کند.

 

در مورد زندگینامۀ این نوجوان شهید، مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشته است که:

 

شهید محمدحسین فهمیده در سال ۱۳۴۶ در قم متولد شد و در محیطی مذهبی و خانواده‌ای متدین پرورش یافت.

 

در آستانه انقلاب به واسطه حوادث آن دوران، روح وی نیز مانند میلیون‌ها جوان و نوجوان دیگر کشور، دچار تحولات عظیمی شد و شیفته حضرت امام گردید. شهید فهمیده نوجوانی شجاع، فعال، کوشا و خوش برخورد بود و به مطالعه علاقه زیادی داشت؛ با وجود آنکه به سن تکلیف نرسیده بود، نماز می خواند و همچنین برای والدین خود احترام خاصی قائل بود.

 

شهید فهمیده دوازده ساله بود که حوادث کردستان پس از انقلاب اتفاق افتاد. او که عاشق امام و انقلاب بود خود را به کردستان رساند، اما به دلیل سن و سال کمش او را بازگرداندند.

 

با شروع جنگ تحمیلی، در همان روزهای نخست، تصمیم می گیرد به جبهه برود و با سختی فراوان عازم خرمشهر می شود و با وجود سن و سال کم به فرماندهان ثابت می کند که لیاقت و شهامت حضور در جبهه را دارد؛ او در همان مدت کوتاه رشادت‌های فراوانی از خود نشان داد.

 

مرکز اسناد، دربارۀ شهادت حسین فهمیده می نویسد:

 

شهید فهمیده به اتفاق دوست شهیدش محمدرضا شمس، در یک سنگر قرار داشتند که در هجوم عراقی ها، محاصره می شوند، محمدرضا شمس، زخمی می شود و حسین با سختی و زحمت زیاد او را به پشت خط می رساند و به جایگاه قبلی خود برگشته و مشاهده می کند که ۵ تانک عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده و در صدد محاصره و قتل عام آنانند. حسین، در حالیکه تعدادی نارنجک به کمر خود بسته بود به طرف تانک‌ها حرکت می‌کند.

 

تیری به پای او می‌خورد اما در اراده پولادین او خللی وارد نمی کند و در همان حال موفق می شود که خود را به تانک پیش رو رسانده و با استفاده از نارنجک آنرا منفجر کند.

 

دشمن در این حال تصور می کند که حمله‌ای صورت گرفته و با سرعت تانک‌ها را رها کرده و فرار می کند؛ در نتیجه، حلقه محاصره شکسته می شود و پس از مدتی نیروهای کمکی نیز می رسند و آن قسمت را از وجود متجاوزین پاکسازی می کنند.

 

روز شهادت این شهید بزرگوار به علت رشادت و شهامت وصف ناپذیر این نوجوان رشید، روز بسیج دانش‌آموزی نام‌گذاری شده است.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *