فروردین ۹ام, ۱۳۹۶

«لیله الرغائب» چگونه شبی است

«ماه رجب» ماه بزرگ خدا است و «ليلة الرغائب» يعنى شب دلدادگان؛ شبی که در آن «عطایا و مواهب» فراوان بدست می آید و ملائك بر زمین نزول می‌كنند.

به گزارش صبح بردسکن، اولین شب جمعه ماه رجب (فردا شب) را «لیله الرغائب» یعنى شب دلدادگان می ‏گویند و پیامبر اکرم(ص) فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می‌نامند. مقداری که از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند.

 

رغائب جمع رغیبه است به معنی «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن «عطایا و مواهب» فراوان بدست می آید و در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند؛ براى آن عملى با فضیلت‏ بسیار از حضرت محمد (ص) وارد شده که آن را سیّد در کتاب«اقبال» و علاّمه حلى در «اجازه بنى زهره» نقل کرده ‏اند که بدین قرار است:

 

روز پنج شنبه اول آن ماه در صورت امکان و بلا مانع بودن  روزه گرفته شود؛ چون شب جمعه شد ما بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.

 

دوازده رکعت نماز که به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر” اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله” گفته شود، که مفهومش این است: خدایا!بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست؛ پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر “سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکه والروح” پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح.

 

پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر “رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم”  گفته شود یعنی پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهر ورز و از آنچه از من مى‌دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى.

 

دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر “سبوح قدوس رب الملائکه والروح” گفته شود در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست کرد که به امید خدا به استجابت می‌رسد.

 

پیامبر اکرم (ص) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد؛ پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

 

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.

 

آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی، امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

 

از حضرت محمد مصطفی (ص) روایت شده که «ماه رجب» ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏‌رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می‌شود و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته شود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *