بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۵

هرگز امر مهم «ازدواج» را بخاطر تحصیل به تأخیر نیندازیم

مواظبت کنیم که تحصیل مانع ازدواج نشود؛ هر چه سن و سال بالاتر، وسواس انتخاب شدیدتر و فرصتها اندک می‌شود؛ تفکر مقدم‌ دانستن کسب دانش بر امر مهم تشکیل خانواده خسران بزرگ و چه بسا جبران‌ناپذیری است؛ از فرصتهای زندگی عاقلانه استفاده کنیم.

به گزارش صبح بردسکن، در قسمت هفدهم «آموزش ازدواج سالم از صفر تا صد» با هم به راه حل موانعی که سر راه ازدواج قرار می گیرند می‌پردازیم؛ خیلی از دختر و پسرها با اینکه قصد ازدواج دارند و خیلی هم دلشان می‌خواهد که تشکیل زندگی بدهند ولی اتفاقاتی بوجود می‌آید که این سوال پررنگ را در ذهن آنها برجسته می کند که آیا واقعا با این اتفاق بهتر نیست ازدواج را به تأخیر بیندازم یا با وجود آن باز هم اقدام به ازدواج بکنم.

 

به عبارتی در این قسمت قرار است به برخی از این مشکلات و موانع و اتفاقات مسیر ازدواج اشاره کنیم و راه حل ارایه بدهیم.

  1. تحصیل:

باور بفرمایید که شوخی نمی کنم، خیلی از افراد وجود دارند که برای به دست آوردن چیزی که پشیزی ارزش ندارد، حاضرند دار و ندار خود را فدا کنند. میگویید نه؟! برایتان چند مثال می‌زنم. کسانی که برای بدست آوردن یک موفقیت مالی کوچولو حاضرند دروغ بگویند، آخرت خود را تباه می کنند تا ۱۰ هزار تومان پول بدست بیاورند؛ کسانی که بهره بردن از مزایای بسیار بزرگ ازدواج را که در قسمتهای گذشته به آنها اشاره کردیم را حاضرند از دست بدهند برای بدست آوردن یک مدرک تحصیلی کاردانی یا کارشناسی و یا حتی کارشناسی ارشد.

 

واقعا برای من جالب است با اینکه می دانند هر چه سن و سال بالاتر برود، فرصتها اندک می‌شود و هر چه سن و سال بالاتر برود، وسواس انتخاب شدیدتر می‌شود، هر چه سن و سال بالاتر برود، انگیزه و شور و شوق و اشتیاق به ازدواج کمرنگ تر می‌شود، عاطفه ها کمرنگ تر می‌شود و دهها مشکل دیگر، باز هم بعضی افراد هستند که با آگاهی از تمام این مشکلات باز هم اصرار دارند که مدرک کاردانی یا کارشناسی داشته باشند.

 

من (هر چند ممکن است خیلی ها با این مخالف باشند) این طرز تفکر را بسیار اشتباه می‌دانم و آنرا خسران بزرگ می‌دانم؛ به زعم من یکی از علتهایی که خداوند متعال تمام انسانها را در خسران اعلام کرده است و فرموده است که «ان الانسان لفی خسر» (همه انسانها در خسران و زیان هستند) همین طرز تفکرها و طرز رفتارهای برخی انسانهاست.

 

واقعا کمی فکر کنیم آیا حاضر هستیم این همه منفعت، این همه توفیقات و برکات الهی، این‌ همه رضایت خدا و رضایت اولیای خدا، این همه خوشحالی والدین، این همه سرعت در زندگی و سایر نعمتها را رها کنیم، فقط برای به‌دست آوردن یک مدرک؟! (سوال بزرگی است)

 

ابدا نباید تحصیل مانع ازدواج شود و حتما باید ازدواج بر تحصیل مقدم باشد؛ باور کنید که هرگز تحصیل به معنای بدست آوردن توانایی های بیشتر نیست، تحصیل هرگز به معنای افزایش درک و شعور و آگاهی نیست.

 

خواهش می کنم ناراحت نشوید، منظور من مطالعه نبود، منظور من درس خواندن در دانشگاه و کسب مدرک بود و الا به شدت قایل هستم که مطالعه میزان شعور، درک، فهم، درایت، توانایی و قابلیتهای انسان را بالا می‌برد.

 

ما با مطالعه مخالف نیستیم، با تحصیل هم مخالف نیستیم اما عرض می‌کنیم که ازدواج باید بر تحصیل مقدم باشد ولی بر مطالعه نباید مقدم باشد؛ قبل از ازدواج حتما مطالعه باید بکنیم حتما باید تحقیق بکنیم حتما باید چند کتاب بخوانیم تا یاد بگیریم چگونه ازدواج کنیم، اما هیچ ضرورتی ندارد که صبر کنیم تا در دانشگاه قبول شویم، بعد فارغ التحصیل و بعد ازدواج کنیم زیرا این طرز تفکر و این توقف دو یا چهار ساله در دانشگاه خسارتهای جبران‌ناپذیری برای اکثر افراد ایجاد می کند، مخصوصا برای خانم ها.

 

لذا توصیه اکید می‌کنم به کسانی که این مقالات را می‌خوانند و مطالب ازدواج ما را پیگیری می‌کنند این است که هرگز ازدواج را بخاطر تحصیل رها نکنند؛ ازدواج بکنند اگر بعد از آن فرصت تحصیل فراهم شد چه بهتر، نشد مانعی نیست چون یک منفعت بسیار بزرگتر را در قبال یک منفعت خیلی خیلی ناچیز بدست آورده اند.

 

فکر نکنید با به دست آوردن مدرک، موقعیتهای بهتر پیدا می‌شود، چرا که این امر خلاف توکل به خداست. موقعیتها را خداوند بر اساس لیاقت ها و قابلیتهای ما اعطا می‌فرماید و ربطی به مدرک ندارد.

 

باز هم فکر نکنید که با مدرک بالاتر میزان درآمد بیشتری خواهید داشت، درآمد هم بستگی به میزان تلاش و کوشش و پشتکار و علاقه به کار من و شما دارد. همین الان وضعیت جامعه را بنگرید ببینید اقتصاد مملکت دست چه کسانی است.

 

آیا الزاما کسانی که درس خوانده اند درآمد بیشتری دارند و آیا آنها که درس نخوانده اند، از کسب و درآمد محروم هستند؟ قطعا پاسخ منفی است. لذا می‌توان نتیجه گرفت که تحصیل ربط چندانی به میزان درآمد ندارد.

 

به امید خدا در قسمت بعد به دومین مانع که شغل و اشتغال است می‌پردازیم.

موفق باشید.

حسین یزدانی

دانشجوی دکترای حقوق و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسکن.

آیدی ما در تلگرام: @hosseinyazdany

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@sobhebardaskan.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *